poniedziałek, 10 listopada 2014

Sztuki Walki - Judo i kilka innych

  Ostatni post z tej serii. Będzie trochę informacji o Judo, ale też o innych sztukach walki. Między innymi o Hapkido i Kendo.



JUDO:

  Judo/dżudo powstało pod koniec XIX wieku w Japonii. Ojcem i twórcą tej sztuki walki jest Jigoro Kano, mistrz ju-jitsu, który dodał nowe techniki do już znanych adeptom ju-jitsu oraz usunął te najbardziej niebezpieczne. Był bardzo młody gdy rozpoczął treningi. Mimo swej niewielkiej wagi (około 45 kg) i niezbyt wysokiego wzrostu stał się mistrzem ju-jitsu (shihan).  Początki  judo były skromne, Kano założył szkołę Kodokan mając zaledwie 9 studentów, dzisiaj judo trenują tysiące, jako formę rekreacji, samoobrony, czy uprawiania sportu.
Ze względu na to, iż do Kodokanu uczęszczało wielu cudzoziemców - głównie żeglarzy i zamorskich kupców - dużo książek i artykułów o tej sztuce walki napisano w różnych językach.
Przed wybuchem I wojny światowej, dojo judo zostały założone miedzy innymi w: Stanach Zjednoczonych, Francji, Kanadzie, Chinach czy w Korei. W 1911 r. . 
W Judo są dwa stopnie: uczniowskie (kyu) i mistrzowskie (dan). 
Trzeba zdobyć sześć stopni kyu i dziesięć dan, aby stać się prawdziwym mistrzem. 

*Osiągnięcia: 

- W 1885 (mając 25 lat) sprawował już funkcję dyrektora elitarnej szkoły Gakushuin. 
- W 1892 roku wyjechał do Chin. Ustalił z tamtejszym rządem umowę, która umożliwiała naukę chińskim studentom w Japonii.
- Aż do roku 1894 osobiście zarządzał sprawami szkoły judo. W tym roku założył również Radę Kodokanu.
- W 1935 Kanō dostał nagrodę Asahi za wybitny wkład w sport, naukę i we wspaniałą sztukę. 
- W 1938 r. wyjechał na spotkanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Kairze. 
- Kano Udało się wypromować Tokio jako miejsce na następną olimpiadę w 1940 r. W jej trakcie pierwszy raz miało zostać zaprezentowane judo (jednak jeszcze nie jako sport olimpijski).


  W 1964 r. judo stało się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn. Jednak pod naciskiem amerykańskich kobiet, od 1988 stało się także dla nich. 
Dziś, sport ten jest jednym z najpopularniejszych sportów walki na świecie.

*Idol znający judo:
- Jonghyun (CN BLUE)

* * * * *

Trochę o... 

*Hapkido:

  Historia Hapkido sięga ponad 2000 tys. lat wstecz. Pierwotne techniki tej koreańskiej sztuki walki były znane i przekazywane jedynie w obrębie rodziny królewskiej i mnichów. Była bowiem nieznana i niedostępna dla zwykłych, przeciętnych obywateli. 
1392 - 1910 - czasy dynastii Yi. Hapkido ulegało wówczas poważnym przemianom, które wiązały się bezpośrednio z wewnętrznymi problemami królestwa. Po latach, ta sztuka walki zanikała wśród wysoko postawionych ludzi. Była nawet zakazana. Jednak, dzięki praktykującym go w tajemnicy mnichom, Hapkido przetrwało do czasów współczesnych. 
W czasach I i II wojny światowej, Korea znajdowała się pod okupacją Japonii. Zakazano wówczas tradycyjnych sztuk walki. Pozwalano jedynie praktykować Judo i Kendo (japońskie sztuki walki). 
Wreszcie, po zakończeniu wojen i wyzwoleniu Korei, Hapkido i inne koreańskie sztuki samoobrony, przeżywały swój rozkwit na nowo. 
Nie wiadomo jednak, kto zapoczątkował nowe, odświeżone Hapkido. Wielu, za jego twórcę uważa Yong Sun Choi. Dzięki niemu, ta sztuka walki stała się bardzo wszechstronna. 
Połączył techniki, których nauczył się w Japonni, z tradycyjnymi technikami kopnięć Tae Kyun z Korei. Co więcej, wzmocnił Hapkido o szereg ćwiczeń z wykorzystaniem różnorodnej broni. 

*Co oznacza słowo Hapkido
Symbolizuje nic innego jak drogę harmonijnej energii. 

*Filozofia Hapkido.

Opiera się na trzech zasadach:
- Ju - zasada wody. Oznacza plastyczność i dostosowanie się do przeciwnika
- Won - zasada ruchu po okręgu, który pozwala wykorzystać energię przeciwnika. 
- Hwa - zasada harmonii, nie stawiania oporu. Łączy ona dwie powyższe i jest symbolizowana przez ciągłą przemianę energii w yin i yang. 

*Idol znający hapkido:
- Yunho (TVXQ)


*Kendo:

  Kendo, czyli  Droga Miecza, jest współczesną dyscypliną sportu i jednocześnie sztuką walki sięgającą swymi korzeniami okresu średniowiecznej Japonii. 
Zaliczana jest do jednej z najstarszych jak i najdostojniejszych sztuk walki. Celem trenowania kendo, poza aspektami sportowymi, jest dążenie do doskonałego ćwiczenia umysłu i ciała. Istotny jest także rozwój osobowości ćwiczącego.
  Kendo wywodzi się bezpośrednio z prawdziwej sztuki walki, szermierki bojowej, która nosi nazwę: kenjutsu. Praktykowana była w Japonii począwszy od XI wieku.
Za twórcę samej nazwy kendo uchodzi Mistrz Nakanishi. 

*Co oznacza słowo Kendo

Ken -  znaczy "miecz", 
- Do - natomiast wskazuje "drogę, sposób postępowania". 
Obydwa japońskie znaki należy więc rozumieć jako "droga miecza".

*Idol specjalizujący się w kendo:
- Hyungsik (ZE:A) - Czwarty stopień zaawansowania



*Aikido:

  Korzeni aikido należy oczywiście szukać w japońskiej tradycji budo. Ta sztuka walki oparta jest na idei aiki, czyli wszelkiego braku oporu i bezpośredniego przeciwdziałania wobec napotkanej siły. Nazywa się je także sztuką walki bez przemocy. Bowiem w jej technikach nie dąży się do brutalnego i okrutnego pokonania napastnika. Najbardziej liczy się osiągnięcie pełnej kontroli i harmonii. Z tego też względu Aikido uznawane jest za najdoskonalszą etycznie sztukę walki. 
Poznawanie aikido zaczyna się od przyswajania w dojo zasad właściwych dla sztuki walki: uchwyty, dystans, przemieszczenie, zejścia, zawartych w ciekawym systemie technik ręcznych (tai jitsu) i technik z kijem oraz mieczem (aikijo i aikiken). 
Ta japońska sztuka walki  cechuje się wyjątkową, wręcz nadzwyczajną estetyką i etyką. 

*Cytat doskonale opisujący aikido: 

"Aikido nie jest sztuką walki z nieprzyjacielem i pokonania go.
Jest drogą prowadzącą wszystkie ludzkie istoty ku życiu w wielkiej rodzinie.
Sekretem aikido jest zrobienie siebie samego jednością z wszechświatem kierując się jego naturalnym ruchem"

*Motto aikido: 

- Prawdziwe zwycięstwo to zwycięstwo nad samym sobą.

*Idol znający aikido:
- Taehun (ZE:A) - Drugi stopień zaawansowania. 



*Tricking: 

  To jedna z ciekawszych sztuk walk. Jest ona swego rodzaju freestye'lową gimnastyką, zawierającą elementy sztuk walki i tańca. Tricking, w odróżnieniu od innych, nie posiada żadnych sformalizowanych reguł. Daje zatem swoim zwolennikom szerokie pole do popisu. To często podniebne akrobacje przeczące prawom fizyki
Celem trickingu jest stworzenie estetycznie połączonych kopnięć, salt i obrotów. Zawiera w sobie wiele różnorakich ruchów, takich jak - backflip z gimnastyki, 540 kick z taekwondo, butterfly twist z wushu i double leg z Capoeira (tradycyjna afrykańska i brazylijska sztuka walki, której rytmiczne i akrobatyczne formy skupiają się na kopnięciach. Składają się na nią elementy tańca, wpływające na nieprzewidywalność ataków). 
Tricking można rozpoznać przede wszystkim po mocnych kopnięciach, złożonych szarpnięciach i skrętach ciała.

*Co liczy się w trickingu? 

Kilka najważniejszych elementów:  wytrzymałość, elastyczność, wyobraźnia i umiejętność lekkiego lądowania.

*Idol znający tricking: 
- Mark (GOT7) 

  I mała ciekawostka odnośnie zespołu GOT7 - kolega z zespołu Jackson, specjalizuje się w szermierce. Radzi sobie w niej doskonale, gdyż był w reprezentacji Hongkongu ;3

0 komentarze:

Prześlij komentarz