MONSTA X

Nie myśl za wiele, idź za głosem serca. Nie wahaj się, po prostu zrób kolejny krok - "Rush"

JB

Nie lubiłem szkoły. Nie lubiłem się uczyć. Byłem kompletnym ignorantem, nic mnie nie obchodziło... Aż odnalzałem taniec.

BoA

Musisz stać się pierwszym sobą, nim spróbujesz stać się drugim nikim.

Ravi

Jestem wdzięczny za szansę dzielenia się moją muzyką i historią. Chcę wciąż pisać dobre kawałki i występować dla swoich fanów.

U-Kwon

Chcę pokazać, kim naprawdę jestem teraz, bez ukrywania czegokolwiek i być kochanym przez moich fanów za to kim jestem.

niedziela, 22 marca 2015

Zwyczaje w Korei Południowej

  Podobny post na blogu już się pojawił. Tam pisałam o kulturze i zwyczajach na Tajwanie. Tym razem mam zamiar skupić się na Korei ^^
  To jasne, że są pewne aspekty, które pokrywają się z tymi tajwańskimi. Jednak z miejsca zauważymy różnice sprawiające, iż Korea Płd. jest jedyna w swoim rodzaju. Przyciąga, intryguje i ciekawi. Nieraz zadziwia, szokuje, ale to właśnie za sprawą swej wyjątkowości, grono ludzi zainteresowanych i pragnących odwiedzić ten kraj wciąż się rozszerza.



Zacznijmy od tego, że podstawową zasadą, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju spotkania jest to, by pokłonić się każdej osobie, którą tam spotkamy. To bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Oczywistym jest, iż to osoba młodsza kłania się starszym i wyżej postawionym.
A jak to wygląda w przypadku obcokrajowców, czy Koreańczyków mieszkających na stałe za granicą? Oni po wspomnianych tradycyjnych pokłonach, wymieniają również uściski dłoni. Ten gest niejako łączy kultury wschodu i zachodu.
Gdy znajdujemy się w nowym i obcym towarzystwie, musimy poczekać, aż zostaniemy oficjalnie przedstawieni przez inną osobę, 

W przypadku zaproszenia do czyjegoś domu, nie musimy się martwić, jeśli się spóźnimy. Bowiem nawet 30 - minutowe spóźnienie gościa jest powszechnie akceptowane. Rzecz jasna, przed wejściem do domu, należy zdjąć buty. A po wejściu, każdy z zaproszonych, witany jest indywidualnie przez gospodarza.
Gdy zasiadamy do stołu, możemy zauważyć, iż nalewanie wszelkich napojów należy do pana domu. Nigdy nie robi tego gospodyni. Natomiast już po zakończonej wizycie, gospodarze przeważnie odprowadzają gości aż do bramy albo nawet do samochodu. Dlaczego? Ponieważ uważa się, iż żegnanie gości w swoim domu jest dla nich obrazą.
Następnego dnia, zaleca się, aby wysłać osobom goszczącym wyrazy podziękowania. Pamiętajmy również, by  nie iść w gości z gołymi rękami. Dobrze jest zabrać ze sobą choćby owoce. Mile widziane są również kwiaty lub czekoladki.

* Wręczanie prezentów:

W niemalże każdym państwie na świecie, prezenty stanowią bardzo ważny element we wszelkiego rodzaju relacjach. Nieważne czy są one przyjacielskie, czy czysto biznesowe. 
Przy wyborze upominku, należy zawsze wziąć pod uwagę zamożność danej osoby, którą to mamy zamiar obdarować. Wynika to prostej zasady - jeśli dajemy komuś prezent, przeważnie możemy spodziewać się odwdzięczenia i rewanżu. Nie należy zatem dawać drogiego prezentu osobie niezamożnej. Może to się spotkać z nieprzyjemną, niekomfortową sytuacją, gdyż taka osoba nie będzie w stanie zakupić prezentu o podobnej wartości.  
Jeżeli decydujemy się na kupno prezentu, trzeba uniknąć wszystkiego, co kojarzone jest z koreańskimi przesądami. Nie możemy zatem kupować niczego, co powiązane jest z liczbą cztery, która to kojarzona jest z nieszczęściem i pechem. Aczkolwiek z liczbą siedem, jak najbardziej. Ona symbolizuje szczęście w Korei Płd. Chcąc więc okazać sympatię oraz swoje pozytywne nastawienie wobec danej osoby, ważne jest, abyśmy wykazali się kreatywnością. Warto zainwestować w coś związanego z siódemką lub w kupno siedmiu prezentów. To może się spotkać z radością obdarowywanej osoby. Doceni on wówczas twoje starania i zaangażowanie. 
Pakując podarunek należy dołożyć wszelkich starań, aby efekt końcowy był  schludny, estetyczny i przyjemny dla oka. Najlepiej wybrać papier podarunkowy w odcieniach czerwieni, różu czy żółtego, Zdecydowanie unikajcie czerni, bieli i zieleni. Co do liścików dołączonych do prezentu, to z pewnością nie powinny być one wypisywane czerwonym długopisem. Wszystkie te barwy kojarzone są z pechem, nieszczęściem czy w przypadku białego - z żałobą. 
Gdy dojdzie już do wręczania podarunku: używamy przy tym dwóch rąk, a reakcji przeważnie i tak nie będziemy świadkiem, gdyż utarł się taki zwyczaj, iż Koreańczycy nie otwierają prezentów przy osobie ją obdarowującej. 

* Zwyczaje:

- Choć kiedyś kobiety nie miały zbyt łatwo, to dziś nie są one tak odosobnione jak w dawnych czasach. Jednak rzadko się spotyka, by dołączały one do swych mężów podczas wieczornych spotkań na mieście. I choć zdobywają wysokie stopnie naukowe, to wciąż najważniejsze jest, aby to one zajmowały się rodziną.  
- Napisanie czyjegoś imienia czerwonym tuszem, równoznaczne jest z tym, iż ta osoba niedługo umrze bądź już jest martwa. 
- W przypadku ukończenia 60 lat, są urządzane duże przyjęcia dla solenizantów. To również wiek, kiedy mężczyzna może przejść na emeryturę i pozwolić swym synom, aby zapewnili mu wsparcie.
- W progu mieszkania często można spotkać wiszące na ścianie czerwone, suszone papryczki. Symbolizują one nadchodzące narodziny chłopca. 
- Rodzina jest najważniejszą częścią koreańskiego życia. Bowiem to własnie ojciec odpowiedzialny jest za wyżywienie, odzienie i bezpieczeństwo. Również to on decyduje o wszelkich przeprowadzkach, bądź musi być wyrażona jego zgoda na zmianę miejsca zamieszkania. 
- Wpadanie na ludzi nie jest źle odbierane, chyba, że ktoś pcha kogoś z premedytacją. 
- Koreańczycy dotykają wszystkie dzieci. W ten sposób okazują im swoje ciepło. 
- Na ulicach często można spotkać nastolatków, którzy podczas swych rozmów i spacerów się obejmują. To oznaka ich bliskiej przyjaźni i jest to powszechnie akceptowalne. 
- Koreańczycy rzadko otwierają prezenty publicznie. Mogą to zrobić, jeśli grzecznie się ich o to poprosi. 

* Szacunek: 

- Podczas uścisku ze starszą osobą, zawsze używa się dwóch rąk. 
- Podczas konwersacji Koreańczycy, aby być uprzejmymi unikają wzroku rozmówcy. Uważają, iż patrzenie prosto w oczy jest oznaką zbyt wielkiej śmiałości.
- Młodzi ludzie szanują osoby starsze i zwalniają im wolne miejsca w metrze czy autobusie. Mile jest również widziane, aby obcokrajowiec również zachowywał się w taki sposób w stosunku do staruszków. Wówczas Koreańczycy postrzegają kogoś takiego za dobrze wychowanego.
- Określenie 'przyjaciele' oznacza ludzi urodzonych w tym samym roku co dana osoba. Są wtedy zdolni, aby być sobie równi. 
- Podczas dostania prezentu, należy chwycić podarunek obiema dłońmi i grzecznie się pokłonić. 

Z pewnością zauważyć można pewne aspekty, które pokrywają się z tajwańskimi. Dlatego chciałam przedstawić dla porównania i koreańskie zwyczaje. Niektóre zachowania może i wzbudzają u obcokrajowców zdziwienie lub zdumienie, ale nie zmienia to faktu, iż Korea jest jednym z bardziej fascynujących krajów wschodniej Azji. Mimo pewnych dziwactw, warto odwiedzić to piękne, ciekawe i intrygujące państwo. Aczkolwiek, należy pamiętać, by pewnych zasad się wykuć. Lepiej uniknąć niekomfortowych sytuacji, mogących na długo wyryć się w naszej pamięci...